سیستم آشیانه مرغ مادر

وظیفه دستگاه آشیانه مرغ مادر فراهم نمودن مکان مناسب جهت تخم گذاری طیور و جمع آوری خودکار تخم مرغ های نطفه دار تولید شده می باشد. این دستگاه از آشیانه های بهم پیوسته متعدد تشکیل شده است که بصورت ردیفی در سالنهای پرورش طیور قرار می گیرند.

آشیانه اتوماتیک مرغ اجداد و مادر

 به موازات توسعه مزارع مرغ اجداد و مادر استفاده از آشیانه هاى اتوماتیک جمع آورى تخم مرغ بدون دخالت دست و بالاترین کیفیت بهداشتى جزو لاینفک این مزارع گردیده است. در سیستم آشیانه، جمع آورى تخم مرغ به صورت اتوماتیک مى باشد و تخم مرغ ها بوسیله نوارهاى متحرك که در وسط آشیانه تعبیه شده است جمع آورى مى شود. آشیانه شامل 2 نوار مشبک موازى و مستقل به عرض  250 میلیمتر مى باشد که براى جلوگیرى از برخورد تخم مرغ ها به دو قسمت تقسیم شده است، نوارها از مواد پلى پروپلین که کاملا بهداشتى و مانع از جذب گرد و خاك مى باشند، ساخته شده است. نوارها به صورت اتوماتیک در مسیر چرخش به وسیله برس هاى ابتدا و انتهاى خط تمیز مى شوند و طراحى مجزاى آن سبب برآورد آمار دقیق از تولید تخم مرغ در سمت چپ و راست آشیانه مى گردد.  این آشیانه داراى ساختارى مناسب با بدن مرغ ها مى باشد که محلى امن و مطمئن براى تخمگذارى را فراهم مى کند. بستر مخصوص که از مواد مناسب جهت راحتى مرغ ساخته شده، سطحى مناسب را براى آشیانه و مرغ فراهم مى نماید. ایجاد حداقل تماس بین این کفى و تخم مرغ ها باعث حداقل فشار بر روى پوسته تخم مرغ در زمان تخمگذارى گردیده و بدین ترتیب تخم مرغ هایى با پوسته سالم خواهیم داشت. به دلیل خاصیت آنتى استاتیکى، شکل ظاهرى و طراحى خاص آن مانع از جذب گرد و خاك و پرها به تخم مرغ مى شود. متحرك بودن کف آشیانه ونکوطیور باعث تمیز شدن کفى ها درپایان کار روزانه مى شود. از دیگر ویژگى هاى این آشیانه ساختار مستحکم با قابلیت شستشوى آسان و کف متحرك آن مى باشد که مانع از کثیف شدن بسترلانه ها و جلوگیرى از عارضه کرچى ناشى از ماندن داخل لانه مى گردد. لازم به توضیح است که این خصوصیت آشیانه (متحرك بودن کف آشیانه) از ویژگى هاى خاص و منحصربه فرد این آشیانه ها بوده که باعث تمیز شدن بستر لانه ها در پایان روز مى گردد. در زمان خاموشى سالن ها کفى آشیانه بصورت اتوماتیک و از طرق الکتروموتور گیربکس مرکزى بسته شده و کفى ها به صورت 90 درجه قرار مى گیرند. این مکانیزم به طور خودکار باعث تمیز شدن کف آشیانه و در نهایت باعث مدیریت آسان و تولید تخم مرغ هاى نطفه دار با سطح بهداشت بالاتر میگردد که در نهایت منتج به تولید جوجه یکروزه با کیفیت بالا مى گردد.

ویژگیهای محصول

  • سادگی و کیفیت بالا
  • طراحی دقیق و مناسب جهت تولید تخم مرغ های سالم و تمیز
  • نصب سریع و راحت
  • مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی (طول عمر بالا)
  • حداقل هزینه نگهداری

انواع آشیانه

نوع تمام ست در وسط سالن و نیم ست در کنار دیوار سالن یا ستونهای وسط سالن نصب می شوند. ساختار و عملکرد این دو طرح مشابه یکدیگر می باشند. نمای کلی دستگاه در اشکال زیر نشان داده شده است.

آشیانه اتوماتیک تمام ست

آشیانه اتوماتیک نیم ست

برای استفاده بهینه از تمامی فضای سالن، طراحی آشیانه تمام ست به گونه ای می باشد از هر دو سمت سالن امکان دسترسی مرغ مادر به فضای آشیانه امکان پذیر باشد.

در کنار آشیانه اتوماتیک تمام ست، آشیانه اتوماتیک نیم ست  به ما این امکان را می دهد که با توجه به فضای سالن مرغداری و نوع طراحی سالن از فضاهایی که امکان قرارگیری آشیانه تمام ست وجود ندارد هم استفاده کنیم.

مشخصات ابعادی

اسلت

شیب مناسب جهت ورود مرغ از روى بستر تا دهنه لانه بوسیله سطوح مشبک ( اسلت) ایجاد مى گردد. سوراخ هاى اسلت به شکل بیضى با زاویه آرك مناسب با پنجه مرغ جهت حداکثر تعادل مرغ بر روى آن و جلوگیرى از ضایعات کف پاى مرغ طراحى شده است.

  • تمیز شدن کف پاى مرغ ها قبل از ورود به لانه
  • جلوگیرى از پرش پرنده جهت ورود به داخل لانه
  • جلوگیرى از خیس شدن بستر
  • تهویه بهتر سالن ها و لانه ها